SGK Borcunu Düzenli Ödeyene Büyük İndirim


SGK prim borçlarını tertipli ödeyen işveren, işçi başına aylık 60 lira, yıllık olarak da 720 lira avantaj sağlıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ‘borcunu ödemeyene af var, ödeyene bir şey yok’ eleştirilerine karşılık, toplumsal güvenlik primini düzenli ödeyenlerin, yüzde 5 prim indiriminden dolayı borcunu yapılandıranlara gore yüzde 25 daha kazançlı çıktıklarını belirledi.

ZAMAMINDA ÖDEYEN KAZANÇLI
SGK Başkan yardımcısı Murat Yazıcı, TİSK gösterim organı ‘İşveren’ Dergisi’nde yer alan makalesinde, SGK’nın konuyla ilgili araştırma neticelarını anlattı. Yazıcı, sigorta primlerini süreında ödeyen, kayıt dışı istihdama yönelmeyen işverenlerin, çıkarılan borç yapılandırma kanunlarına tepki gösterdiklerine ve primlerini düzgün ödedikleri için öteki işverenlere nazaran dezavantajlı olduklarını ifade ettiklerine dikkat çekti. Yazıcı bunun doğru olmadığını beyan etti.


YÜZDE 20.5 YERİNE YÜZDE 15.5 ÖDÜYORLAR
Primini tertipli ödeyenlerden asgari ücretin yüzde 20.5’i yerine yüzde 15.5’i oranında işveren primi alınıyor. Bu da işçi başına aylık 246 lira yerine 186 lira işveren primi ödenmesi anlamına geliyor. İşçi başına aylık 60 lira, senelik olarak da 720 lira avantaj sağlanıyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcısı Yerleştirme Sonuç Listesi

Evişlerinde Çalışanlar İçin İşe Giriş Belgesi

SGK Hizmet Dökümü 2020 AĞUSTOS