Staj sigortası emekliliğe başlangıç olurmu?

Son birkaç gündür toplumsal medyada çıkan haberler yetişim ve çıraklık sigortasından başlangıcı olan kişilerin bu başlangıçlarının işe başlama tarihlerinin emeklilikte işe başlama zamanı sayılacağı yönünde, fakat durum maalesef bu şekilde değil.


Sosyal Güvenlik Kurumunun hizmet dökümünde ilk işe giriş zamanı staj ve çıraklık olan kişilerin bu başlangıçlarının gaslıkmesi bu durumda olan kişileri bir hayli heyecanlandırdı. Hizmet dökümü alan kişiler aşağıda örneği olan hizmet dökümlerini görmeye başladı. Vakasın aslı aslında örnekte de görüleceği benzer biçimde stajyerleri mutlu edecek bir vaziyet değil.

Örnek; İlk işe başlama tarihi 01.10.1988 staj başlangıcı olarak gaslıküyor fakat yetişim günleri UZUN VADE GÜN SAYISINDA yer almıyor. Ek olarak hizmet günleri bölümünde de yetişim başlama tarihi gözükmemektedir. Sigortalı staja başladığında aldığı sigorta numarasını tüm çalışma hayatı süresince kullansa bile staja başlama tarihi, emeklilik hesabında dikkate alınacak olan sigortalılık başlangıç zamanı olarak kabul edilmez. Yine bu da stajyerlik döneminde malullük,yaşlılık,ölüm sigortası primi ödenmemiş olmasından kaynaklanmaktadır.

Yetişim süresindeki sigortalılık başlangıcı hastalık,iş kazası ve meslek hastalığı için sigortalılık süresinden sayılırken,emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresine ilave edilmez.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcısı Yerleştirme Sonuç Listesi

Evişlerinde Çalışanlar İçin İşe Giriş Belgesi

SGK Hizmet Dökümü 2020 AĞUSTOS